Benim izlenimim kötü olduğu yönünde

___Eru___

Üst sesin bu kadar kullanılıyor olması yapımın koktan(kokuşmuş) olduğu anlamına geliyor. Hikayeyi görselle anlatamayan senarist, "hadi çocuklar oturun bakalım size bir masal anlatıcam" diyor. Nerede GoT 1. Sezon kalitesi. Gereksiz müzik kullanımı da var, bas müziği veryansın ortalık, izleyiciler heyecan yapsın. La birileri savaşırken şu çocuğu çıkarmayın yeter artık, şiddetin ferregrafisi de baymış durumda. GoT'un kitapların izini bıraktıktan sonra nasıl çöktüğünü hatırlarsınız. Burada senarist referanslarla bir şeyler başarmaya çalışıyor. Adamlar dizi için yeni müzik bestelemeye üşenmiş, diriliş - kuruluş seviyesi resmen :D Ne var ki kötünün iyisi "gibi" olacak yapım, bu yüzden de epeyi beğenilecek diye düşünüyorum, ben beğenmeyeceğim tabi orası ayrı, 1. Bölüme bakarken GoT dejavusu yaşar gibi oldum, bu kadar da aynı patikadan seyredilmez, insan biraz kenardan yürümeyi dener.

Asklepios

Yani beğenmemiş olman normal evet benimde bazı sevmediğim kısımlar vardı kusursuz bir ilk bölüm değil ama hoşuma gitti yinede. İlk bölümden bu kadar kötülemeni mantıklı bulmadım. Tek sorun şu "GoT dejavusu yaşar gibi oldum, bu kadar da aynı patkiadan seyredilmez" lafın oldu, zaten aynı evren ve 172 yıl öncesiydi sanırsam. Genel olarak dejavusunu yaşıyor olman normal, bizim ülkemizde bile 100 yıl öncesinden ders çıkaramayıp aynı hatayı yapan insanlar var bende dejavu oluyorum o zaman. Kısacası benzer şeylerin olmasını doğal buluyorum, sonuç olarak senaryo farklı bir hikaye olacak.

Gorki

Şuraya bakın 888 tane aynı romantik konuyu işleyen bir ülkenin evlatlarıyız. Ama ne yazık ki bir yabancının spin off dizisi çıkınca denmeyen şey kalmıyor. Adamlar bizim için yani Türkler veya Araplar için dizileri yapmıyor ki kendi dinleri ve kendi milletleri için yapıyor. Eleştirmek tabii ki de hakkınız(!)

GRİADAM

Got da senaryo olarak ahım şahım bir şey sunmuyordu ama atmosferi çok geniş ve ferah, açıkçası ben onun için devam ettim. Bu dizide de aynı atmosferi verebileceklerini düşünüyorum. Çok kötü olursa iti ardına sokarız yine ama bu kadar peşin konuşmak mantıksız.

HalilAydın

@Gorki , Dünyanın en saçma yorumunu nasıl yaparım acaba diye düşünüp mü yazdın bu yorumu? Sen 888 tane aynı romantik konulu diziyi izleyip eleştirmeyen bir ülkenin evladı olarak kalmak istiyorsan kal sıkıntı yok. Biz bir kaç aya bize de hizmetini verecek olan ve bu hizmet için bizden para isteyecek olan HBO'nun yapımını gönlümüzce eleştireceğiz. Dünya artık globalleşti. Sen gibi geri kafalılar sadece kendi milletinin ürettiği yapımları izlemeye devam edebilirsiniz. Bugün Çin'in aşırı büyük bir izleyici potansiyeli olduğu ve Çin devletinin +18 yapımları yayınlatmadığı icin Marvel'ı da DC'si de kolay kolay +18 iş çıkarmıyor. Ne kendi dinininden milletinden bahsediyosun? Hbo hadi diyelim şu anlık yok, bi ara gelir muhtemelen ama Disney+ da farklı millettin platformu. Ben parasını veriyorum ürettiği yapımı izliyorum. Başka millet diye, kendi ülkem bok gibi yapımlar sunuyor diye elin oğludur hakkım yok diye eleştirmeyecek miyim? Ulan bu kafalara nasıl erişiyosunuz ne kullanıyosunuz yeminle anlamıyorum ya. Burda bi yerde yabancı yapım eleştirdiğini görmiyim madem bundan sonra valla her yorumunun altına gelir senin milletinden değil ama eleştirme hakkın var (!) yazar kaçarım.

Gorki

@HalilAydın aynen burnundaki sümüğü yalamaya devam et. Yapımcılar ister siyahi ister gözü çekik koyar. Tabii bu çizgi romandan alınmadığı sürece. Çünkü yabancılar özellikle gelişmiş olanlar bizim dizilerden bihaberler. Si*inde bile değiller. Yabancı arkadaşlarıma Türk dizisi sayıyorum(bu arada İzlediğim Türk dizisi sayısı iki el parmağımı geçmiyor) ve adamlar Google'da bile çıkmıyor diyor dediğin diziler. Adamlar çatır çutur dizi yapıyor. Sen geride kalmışsın ey Türk! Keşke her şey genelleme eleştirisi olsa değil mi? Keşke birilerine hakaret etmesek.

HalilAydın

@Gorki Ulan daha neyi eleştirdiğini bilmiyosun. Yazdıklarından ne anlamam gerekiyo? Yabancılar dizilerimizden bihaberler cepte. İster siyahi ister çekik koyuyolarmış tamam. Yabancı arkadaşların türk dizilerini bilmiyorlarmış adamlar çatur çutur dizi yapıyormuş, Türkler geride kalmış. :D Kanka ne diyon? Ben sana neden eleştiremiyorum diyorum adamın dizisini? Ben de para veriyorum bana da sunuluyor bu dizi. Dünya artık global bir yer, adam içeriğini bana da satmaya çalışıyor ister eleştirir ister överim diyorum. Türkiye'nin yaptığı ya da yapamadığı dizilerden banane. Yeri gelince onları da eleştiriyorum. Şahsen ben bu diziyi beğendim. Ama ben katılmasam da adam diziyi istediği gibi eleştirir veya över. Bizene Türkiye'nin yaptığı diziden, banane senin elin oğlu yapmış biz anca konuşalım diye girdiğin eziklik psikolojisinden. Türk dizilerinin konumuzla alakası ne? Samimi söylüyorum neyi eleştirdiğini anlayamadım.

Gorki

@HalilAydın Yav arkadaş uzatma be. Sana laf etmemişim bir şey dememişim. Orada masumane bir yorum yapmışım. Bunu bulutların ardından çekip yerin dibine sokuyorsun. Yakışmadı sana Ronaldo. Banane para veriyorsan yerin dibine batsın be arkadaş, sal artık beni. Dizi bir çizgi roman değil sana ne siyahi varsa sana ne senden aşa. Benim eleştiri yönümü anlayamadan şöyle oltaya yem olur tarzında atlıyorlar ya harbiden ayar oluyorum. Milletin siyahi istememesi sorun olmuyor da bu siyahi istemeyenleri ben eleştirince mi sorun oluyor ve boş konu oluyor. Senle dolaylı olarak aynı şeyi düşünüyoruz. Hala bunun farkına varmış değilsin, bay çokbilmiş.

Gorki

Ben de diyorum ki şu trolcüler sayesinde dizinin rengi kaçıyor. Senin ve benim gibi kültürlü insanları çatıştırma amacını taşıyorlar. İyi seyirler, iyi günler...

HalilAydın

@Gorki Valla söylediklerini konuyla bağdaştıramadım. Siyahiler falan? Ben bu tartışmayı açan elemana Sandman dizisinde ırkçılık yaptığı için laf etmiştim. Eğer konu benim bilmediğim bir şeyse okey. Ben sadece bu yapımları eleştirmek hepimizin hakkıdır demeye çalıştım. Kalpler kırıldıysa özür dilerim. Sana da iyi günler...

Gorki

Özür dilenecek bir şey yok. İnsanoğlu bu sonuçta. Ben genelde ilk yazmak istediklerimi spesifik yazmıyorum. Ben sadece iki şeye karşıyım. Birincisi yapımcıların çizgi romandan bir dizi yada film çekmek isterse çizgi romana göre karakter bulamamalarından dolayı. İkincisi ise hiçbir platform satın almayıp gayrimeşru olan yerlerden izleyip yorum atanlar. Bu iki sey açısından benim yorumlarımı değerlendirin. Bir kez daha böyle olay oldu. Yanlış anlaşılıyor böyle olaylar sonra. Ayrıca o 888 tane ile siyahi sadece bir örnekti .d Benimde şahsen Amazon, Netflix(ortak) ve yakında da alacağım Disney olacak ve öğrenciliğim bitince de HBO vb. platformları da satın alacağım zaten.

HalilAydın

Aslında sen söyleyince farkettim. Ben bu siteyi diziler hakkında konuşmak, arkadaşlarım ne izlemiş ne yorumlamiş diye bakmak ve izledigim dizileri listeyebilmek için kullaniyorum. Eğer izlemek istedigim dizi legal yoldan izlenebiliyorsa parasını verip oradan izliyorum. Eğer henüz ülkede yoksa o zaman buradan izliyorum. Eğer imkan varsa izledigimiz şeylerin bir ücreti var ve ödenmeli. Sanal ortam diye görmezden gelinebiliyor. İmkan varken beleşçilik yapılıyorsa eleştirmek saçma oluyor evet. Kimse hayrına dizi film üretmiyor sonuçta. Hep korsan izleyip sonra diziler gelişmiyor demek iki yüzlülük olur. Bunu da belirtmek önemli tabi

ManyakVAntepli

Niye barıştınız la az daha tartışın mısırımı aldım izliyordum ne güzel. @HalilAydın O arkadaş arkandan laf attı zenci sevici dedi ne düşünüyorsun bu konu hakkında?

HalilAydın

@ManyakVAntepli İyi bi insan olsun yeter. Zenci de severiz çekik gözlü de hocam sıkıntı yok :D

queenofzimbabwe

Ben ilk bölümü beğendim, spin-off olduğu için sürekli GoT ile karşılaştırılacak illaki, ama üstte bir arkadaşın da dediği gibi "Got da senaryo olarak ahım şahım bir şey sunmuyordu ama atmosferi çok geniş ve ferah..." diziyi senaryodan ziyade atmosfer, karakterler, çekim ve kalite için izliyorum. Konusu sürekli muhteşem ilerlemiyor ama büyük ihtimalle güzel final yapacağını düşünüyorum, sonuçta RR Martin bu dizide daha fazla vasfa sahip, senaryoya, en azından şu an için, daha fazla yön verebilecek gibi gözüküyor.

ilkeraydn

Kusura bakmayın siz böyle her üreticiden üyelik alıp paraları onlara gömerseniz onlar der ki bak yoluncak kazlar var yolalım. Üretiklerini izlemeye mahkumsunuz. 2010 dan sonra bu sektörde büyük bir gerileme var. Çünkü artık kimse ürettiğimi satma gibi bir derdim var diye düşünmüyor. Nasıl olsa aylık bana para ödeyen kazlar var diye düşünüyor. Aksini idda edende boşuna kendini yorup yorum atmasın. Yok orda zenci var burda meksikalı. Bence türkiye yeni para bassın paranın rengide siyah olsun. Bu aralar siyah değerli. Ekonomi iki yıla düzelir. İnsanların neyi izleyeceğini,neyi eleştirip eleştiremeyeceğini söylemek kültürlülük olmuş. Acaba akpli dayılarda kendilerini kültürlü sanıyor mu ? Varsa akpli dayı cevap versin.

Gorki

@ilkeraydn o dediğin platformlarda "üyelik iptali" denen bir tuş veya buton var. İptali basarım zaten beğenmesem, artık hangi mağarada yaşıyorsan çıkman lazım. Sen benim hakkıma giriyorsun buna ne demeli? Tabii, cebin delikse gram umrunda olmaz. Kaçak sitelerden izlemeye devam et. Ağlamaya ve elinden bir şeylerin geleceği halde bir şeyler yapmayıp üst makamları eleştirmek de senin gibilere düşüyor zaten.

ilkeraydn

Birileri kudurmuş. Bu arada hbo üyeliği almak istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı ? 'Sorry, HBO MAX isn't available in your region yet' hatası alıyorum.

Gorki

Bence senin kafa uçmuş.

qedi

Dizi bence gayet okey kalitede. Eru kardeş tam olarak ne istiyor bilmiyorum ama Game of Thrones gibi aşırı popüler kültür bir yapımın spin-off'unun sana çok da farklı bir deneyim sunmasını bekleyemezsin zaten. GOT evrenini iyi yansıtsın, Targaryen Hanedanı tarihini işlesin, bunlar da zaten dizinin izlenebilir olmasını sağlıyor belli bir noktada

HalilAydın

@ilkeraydn Söylediğin şuna benziyor. Fırıncım iyi ekmek üretemiyor. Dur şundan ekmek çalayım da akıllansın... Eğer üretilen yapımı beğenmezsen aboneliğini iptal eder ve feedback verebilirsin. Ama önce yapımı izlemek için parasını vermek zorundasın. Nasıl bir kıyafet, bir yiyeceği kullanmak değerlendirmek ve beğenmezsen eleştirmek için önce parasını bayılman gerekiyorsa burası da öyle. Adam kâr amacıyla ortaya bir ürün koyuyor, izlemek isteyenler parasını versin de ben de paramı kazanayım diye. Sen korsan izle, ben korsan izleyeyim. E bu adamlar para kazanamazsa nasıl bütçe koyacaklar filmlere dizilere? Öde ürünün parasını, beğenmedin mi; imdb'de puan gir, youtube kanalı aç eleştiri videosu yap, twitterdan yaz, çevrene anlat, aboneliği bırak yani bir şekilde beğenmeyişini dile getir. Getir ki sen ben o bu şu fikirlerimizle beğenmediğimizi söyleyip yapıma belki yön verelim. Ha firma akıllanmadı aynı boku önümüze mi sürdü, almayız izlemeyiz. Olay bundan ibaret. Sen adamın ürününü çalarak bir sey ispat etmiyosun. Ulaşabiliyosa verilere şu kadar da korsan izlenmiş demek izlenmek isteniyor yapım falan derler.

ilkeraydn

Ya birader benim anlamadığım siz hbo max a nasıl üyelik aldınız türkiye den ? Ben neden alamıyorum ?

Am i a joke to you

Knk vpn kullan

HalilAydın

Ben üyelik falan almadım. Ama buraya geldiğinde izleyeceğim bir şey olmazsa dahi izlediğim dizileri süresinde alır para veririm. Orası biraz kişi vicdanına kalıyor.

ilkeraydn

Sizde kaçak izliyorsunuz yani. Anladım abii.

HalilAydın

Disney+ gelmeden Mandalorian da izlediim Wanda Vision da izledim. Ama buraya geldiği andan itibaren aboneliğim var. Benim gönlüm rahat hocam benim lafım imkanı olup da parasını vermeyenlere

ManyakVAntepli

@HalilAydın e posta ve şifreni versene benim param bitti.

GRİADAM

@HalilAydın İnternet bu şekilde çalışmaz, sen iyi bir iş yaparsın, insanlar yaptığın işi severse bağış ve satın alma yolu ile sana destek olurlar. Ama insanlara önce büyük vaatler ile abonelik satıp sonra bu enayiler zaten aldı bk koyalım izlesinler dersen pek tabi korsan kullanıma yem olursun. Benim imkanım var ve parasını vermiyorum benim de gönlüm ve vicdanım gayet rahat.

HalilAydın

Korsan dizi izleme sitesinde korsanın neden yanlış bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Hatamın farkına vardım, mallık bende... iyi forumlar

Gorki

@HalilAydın jddhjdfhfjfjfh

GRİADAM

@HalilAydın Herkes kendi çıkarını maksimize ediyor, günlüğü 1 dolara hintli yazılımcı çalıştıran adamlara para yedirmek senin için ahlaki olarak olumlu benim için değil. Bu konuyu ahlak ile temellendiremezsin, burada şövalyecilik oynama o yüzden senin paranla ne yaptığın seni ilgilendirir, benimki de beni.

ilkeraydn

@Halilaydın korsan izlemek kötü bir şeydir yapma öyle şeyler. Biz sana özet geçeriz. Youtubedan videoları takip et yada çok canın çekiyorsa. @GRİADAM bunları muhattap almamak lazım aslında. 100 tane dizi var herbirine üyelik almaya kalksalar aylık ödediği fiyat asgari ücreti bulur. Hatta 100 dizinin 70 falan türkiyeye erişime kapalıdır bile xd 30 tane diziyi yasal izliyorlar diye konuşmayı kendilerine hak buluyorlar.

nihanfilmizler

yahu konu nasıl türklüğe geldi dizi tartışmasına gelmiştim, ne kadar olgun insanlarsınız

Sizde Katılın

Spoiler Ekle
Cevapla

7

7

10

4

7