Paralel Evrende Yüzüklerin Efendisi

II RaM5Es

Bu Allah'a inanmayan dinsizlerin ahir zamanı getirdiği yetmediği gibi bir de üstüne üstlük yüce Tolkien'nin çizdiği evrenin dışına çıkmışlar. Neymiş efendim gümüş gibi parlayan elflerin tasvir edildiği evrende zenci elf olacakmış, pembe dizi misali bir elfle bir insan yasak aşk yaşayacak, zenci cüceler cirit atacak. Elflerin saçı uzun olur ama burada ki elf saç kesimini aksatmıyor. 250 milyon dolara haklarını satın aldınız eyvallah ama bu dizide bir şeyler eksik, hissediyorumm. Samimi önerimdir: Gandalf'ı eş cinsel yapın, cüceleri ülkücü yapın. Troller de dombra eşliğinde elflerle sevişsinler. Her yerden gökkuşağı fışkırsın, sevgi pıtırcığı bir dizi olsun.

Emil_Aze

Git ırkçı nefretini başka yere kus. Siyahi elfleri susturamazsınız!!!

queenofzimbabwe

Gerçekten heyecanla beklediğim ama o resimleri görünce ettiğim küfürlerin haddi hesabı olmadığı bir dizi olacak gibi. Berbat, tek kelimeyle berbat. Tolkien'in mirasının içine ettikleri sadece o fotolardan bile belli. Zenci elf mi olur, sakalsız cüce mi olur? Ya bakın bir kitaptan dizi-film yapıyorsanız, o kitaba uyacaksınız. Yok efendim beyaz elfi, siyahi yapıyım. Yok efendim cüce kadının neden sakalı olsun ki. Ya kardeşim burada siyahi bir karakteri beyaz birisi oynasa yer yerinden kalkar, amma velakin tersine gelince neymiş dünyaya açılım, tüm halkları kucaklama. E ben başlarım sizin halkları kucaklamanıza! Çok mu siyahilerin de içerdiği biri dizi-film yapmak istiyorsunuz, o kafanızı kullanın ve yeni bir senaryo oluşturun, yeni bir şeyler yaratın ortaya. Tolkien'in ömrünü verdiği, yeni bir dil oluşturduğu, sayfalarca yazılar makaleler yazdığı evrenin içine etmeyin! Tepem attı ya o fotoğrafları görünce. Bazı aptallar da bunun iyi olduğunu söylüyor çıldırıyorum. Marvel kahramanı olan Black Panther'i siyahi yerine asyalı/beyaz/latin oynasa herkes çemkirir ama siyahi elf yapmış aptallar bir de saçları kısa ya, elf dediğin beyaz tenli uzun saçlı ve boylu olur. Irkların en asilidir. Cüceyi siyahi yaptın okey, olur siyahi de olur ama kadın güzel gözüksün diye sakalsız yapmak nedir ya. Cüce kadınlarının da erkeklerinin de en büyük özelliği sakallı olmaları, dikkatli bakmadığın sürece ayırt edemezsin kadın mı erkek mi diye. Ama hayır o kadın her gün kalkıp sakallarını traş ediyordur çünkü o kraliçe. Eminim ki dizi başladığında bu iki büyük problem en küçük probleme dönüşecek, neden derseniz. Bol bol sevişme sahneleri, bol bol eşcinsel aşklar, işte ırklar arası aşklar ve daha fazlası. Hani şu diziyi yapacağınıza alın LOTR filmini HD yayınlayın platformda bak daha fazla para kazanamazsınız belki ama övgü alırsınız. O yüzden diyorum ki LOTR filmi tektir, özeldir. Bu yapım sadece çakmasıdır. Çünkü LOTR'ın remake'e ihtiyacı yoktur! @II RaM5Es, o kadar haklısın ki

Dustify

Dizi 2017 yılında duyuruldu. Hayranlar ise dizide siyahi, asyalı, latin, eşçinsel elf ve cüce istemediklerini avazları çıktığı kadar bağırdılar. Bunlar da inadına koydular. Bu da akıllara iki seçenek getiriyor. Ya hayranları hiç takmıyorlar ya da yaptıkları iş o kadar dandik ki 'Biz ne yaparsak yapalım bu iş beğenilmeyecek o zaman zenci elf koyalım, elf insan aşkı koyalım, Galadriel'i savaşçı yapalım, cüceleri vegan yapalım, orkları eşcinsel yapalım, insanlar eleştirdiği zaman da insanlara ırkçı diyelim faşist diyelim cinsiyetçi diyelim işin içinden çıkarız.' diye düşünmüşlerdir. Zamanında üçlemeyi de kitap hayranları çok eleştirmiştir yalnız çıkan işten çok memnun kalmışlardır. Peter Jackson'ın film için yaptığı değişikliklerin hemen hemen hepsinin mantıklı bir açıklaması vardır (genellikle sinematografik açıdan daha akıcı olsun ya da daha epik sahneler ortaya çıksın diye) ama bu dizideki yapılan değişiklikler tamamen evrenin kurallarını değiştirmiştir. Neymiş Tolkien siyahi elf yoktur yazmamış o yüzden siyahi elf koyabiliriz demişler. O zaman Tolkien Sniper silah da yok dememiş Legolas da sniper kullansın o zaman

Gorki

Bu dizinin reklamı çok yapıldı bence. Koskocaman LOTR evrenine leke sürülmüş. IMDB ve türevi yapım değerlendirme siteleri gereken oylamayı vereceğini düşünüyorum. Siyahi karakter bile gördük. @Dustify düşüncelerimin aynısını yazmışsın. Fazla söz eklemeye gerek duymadım.

Venus00

Biriside black panther olayı üzerinden siyahi elfleri eleştirmiş :D gerçekten komiksiniz. Black Panther ismi bile black, beyaz birisi black pantheri oynasa mantıksız olur. Elfler beyaz olmalıymış gibi bir kanunmu var? veya kısıtlamamı var? üstün ırk olmak için uzun saçlı, `beyaz`, uzun boylu olmakmı gerekli? en popüler yapımında (kitabı ve film üçlemesi) yok bu beyazdı yok bu böyleydi yok şu şöyleydi diye bu yapımda böyle olmak zorunda diye tutturmanız doğru deyil. Burası insanların hayal dünyalarını gerçeğe dönüştürdüyü yer eğer beyenmiyorsan izlemessin o kadar. Bazılarının eşcinsellyi, dış görünüş farklılığı (elfler ve cüceler), veganlığı kötü bir şeymiş gibi yazması ve özellikle ırkçılık, cinsiyetçilik ve homofobiklik yapması tahammül edilemez bir durum. Lütfen nefretinizi buralara dökmeyin

II RaM5Es

Evet Sayın Üstün Zekalı, üstün ırk olmak için uzun saçlı/boylu, beyaz, atik, çevik, zeki ve çok güzel olması gerekiyor. Ben bir kitapta kırmızı bir kapı resmediyorsam "Kırmızı kapı diye bir kanun yok" diyemezsin. Kitap benim yaratmış olduğum evren dolayısıyla bu evrende (fizik, doğa, biyoloji gibi) gördüğün, okuduğun her şey bir kanun. Okumadan, seyretmeden, bilmeden beğenmeme imkanım mı var? Bana homofobik, cinsiyetçi, anti-vegan diyebilirsin ama ırkçı asla çünkü bu dünyada en nefret ettiğim iki şeyden birincisi ırkçılık, ikincisi zenciler. Bir trol zenci olsaydı buna gülerdim ama bir elf zenci olunca damarıma basılmış gibi hissediyorum. Bknz: https://ortadunya.fandom.com/wiki/Orta_D%C3%BCnya

Venus00

bende LGBT+ AİLESİNE NEFRET EDEN, VEGANLARA NEFRET EDEN, IRKÇI VE CİNSİYETÇİ birisini resmediyorum. Karakterim nefretiyle ne yapacağını bilmeyen psikolok veya belkide psikiyatris yardımına muhaç. Umarım benim evrenimdeki karakterim bir gün aydınlık tarafa geçer nefret, negatif dugular, negatif fikirlerden arınır , ihtiyaç duyduğu yardımı bulur ve `Herkese Karşı` positif bakış açısına sahip olur. Çünkü aksi takdirde karanlık onu ve onun gibilerini içten ve yavaş bir şekilde sömürecek taaki geriye bişey kalmayanadek. :) <3

ManyakVAntepli

Evet abi

II RaM5Es

Bay/Bayan Sıfır Argüman, konu kötülük problemi değil. Şimdiye kadar yolda yürürken takılıp boynunu kırmamış olman ve teknolojiyi kullanabilmen tam bir araştırma konusu. Doğal seçilimle yok olup gitmen dileğiyle. Caps lock açarak fikrini daha iyi ayan ettiğini sanan üye beyanı: Yazım yanlışları part 1 Bende değil => Ben de Psikolok değil => Psikolog Psikiystris değil => Psikiyatrist Muhaç değil => Muhtaç Dugular değil => Duygular Positif değil => Pozitif Bişey değil => Bir şey Taaki değil => Ta ki Kalmayanadek değil => Kalmayana dek Ayrıca bakınız: Adam karalama safsatası

Gorki

@II RaM5Es yürü be seni kim tutar aslanım.

Venus00

Birincisi Türk değilim. İkincisi problemin ne? neden çocuk gibi davranıyorsun? Neden alaycılık yapıyorsun? (Sen neden hayatı kendine zehir ediyorsun? AYRICA BAKINIZ: ADAM KARALAMA SAFSATASI— wtf? Beni üzmeyemi çalışıyorsun? Negatif enerjini buradan bile hissediyorum.

ManyakVAntepli

Evet abi 20 sayfa elflerin dış görünüşlerini karakterini betimlersin ama 21.yy de sjw kültüründe elfler neden siyahi değil tartışması yapılır. Neden Türk yok dizide? Irkçılık!!

Baran efe

Bazı insanlar şeyi anlamıyorlar galiba bizim dizide "zenci elf olmasın" dememizin sebebi ırkçı ve homofobik olmamız değil, dizinin uyarlandığı source material'de zenci elf diye bir şeyin olmaması bu kadar.Ve diziye zenci elf koymaların tek sebebi politik dogruculuktur başka bir şey değil ve lütfen insanlara ırkçı demeden önce bunu da göz önünde bulundurun.

ManyakVAntepli

https://youtu.be/l27Ykg340F4

Emil_Aze

Dizi başlangıcına "İt's not Canon" yazsalar tüm sorun çözülecek aslında.

Baran efe

Agent cooper demek istediğini anlıyorum ama diziye zenci elf koymalarının tek sebebi sjw'lerden laf yememek ve her kitleye oynayabilmek.

___Eru___

oyuncu kadrosunun yarısı zenci olarak açıklanınca dedim aha geliyor içine edecekler ve öyle de oldu, shadow of war gibi düşünebilirsiniz bunu, orta dünya ile hiç bir alakası olmayan leş bir yapım geliyor.

şerefsiz

pembe diziye çevirdikleri söylentisi gerçek bu arada. 2 bölümü izledim ve cidden hiç lotr havası yok. direkt sevişmeye çalışan, birbirine kur yapan insanlar var.

queenofzimbabwe

Babam TV' de reklamını gördü, bir heycanlandı acaba izlesek mi falan diye, kendisi çok büyük LOTR hayranıdır her sene seriyi uzun versiyonlarıyla izler, dedim sakin ol hiç hayal ettiğin, edebileceğin gibi bir şey değil, aklındaki LOTR kavramını bozar bu dizi. Ki ilk bölüme başladım bakıyorum ve berbat. Bana burda ırkçı diyenin ağzını yırtarım, çok fazla ırksal diziler/filmler izlemek istiyorsanız muhteşem zekanızla yepyeni evrenler yaratın, kitaplar yazın, senaryoya aktarın. Ben bunu sonuna kadar destekliyorum. Ama siz gelip bir adamın ömrünü verdiği muhteşem eseri alıp pembe-dizi romantizmine, ırklar arası etkileşime, saçma sapan sjw safsatasına çevirirseniz, size burda saldırmaya hazır milyonlar olmasına da laf edemezsiniz. Adamlar diziyi çekmek için Tolkien'in torunun ölmesini beklediler ya, sırf kendi kafalarına göre yapabilmek için. Hala gelip bize laf ediyorlar.

Asklepios

Harbiden de öyle yani LOTR evreniyle alakası olduğunu sanmıyorum çok alakasız bilgiler ve saçma sapan şeyler var. Uzun uzun yazmaya gerek yok queenofzimbabwe açıklamış zaten her şeyi. Cidden üzücü ya böyle bir rezillik yaptıklarına inanamıyorum.

Gorki

IMDB puanı şu an 7 ama bu artabilir de azabilir de. Bu kadar düşük olacağını da hiç düşünmemiştim. Büyük ihtimalle her ne kadar daha sonra izlerim desem de meraktan akşama açar izlerim hissinede kapılmamış değilim.

Gorki

SJW savunucuları puanlarsa yükselebilir 😂😂

queenofzimbabwe

Buraya harcanan para yerine kaliteli 10 tane dizi yapıp paraya para demezlerdi, cidden düşündükçe sinirleniyorum. IMDB 6.3 'e düşmüş, umarım 3'leri görür.

ErenUcar

Sırf bu denilenlere yanıt olarak bile 10 verilir, ırkçılığınız batsın.

queenofzimbabwe

@ErenUcar ırkçılık mı? Siyahi karakter beyaz olsa ortalığı yırtarsınız, beyaz olarak aktarılan karakter siyahi olunca çeşitlilik oluyor, az yanar döner değilsiniz. Black Panther, Storm, Cyborg, Blade, Nick Fury, Django gibi karakterlerin bulunduğu filmleri/dizileri remake yapıp bu karakterleri bakın beyaz demiyorum farklı bir ırktan birisi canlandırsa; sinema salonlarını yakar, yapan yapım şirketlerini taşlar, burda saatlerce ırkçı olmakla suçlarsınız. Ama tam tersi yapılınca ırksal çeşitlilik yapılmış oluyor. Keşke beleş işlere konmak yerine, çeşitli karakterle yepyeni yapımlar yapılsa, bizler de zevkle izlesek.

ManyakVAntepli

@queenofzimbabwe Bu denyo işin trolünde ya dalga geçiyor :D Ama doğru söylüyor abi ırkçı birisin niye asker traşlı zenci elf olamaz mı? Sakalsız kadın cüce olamaz mı? 🤡

queenofzimbabwe

@ManyakVAntepli ciddi olarak her şeyi ırka, cinsiyetçiliğe çekip her şeyden alınan insanlardan gına geldi. Her dizinin/filmin altında ama bu olmaz burası böyle ırkçı, böyle faşist olmuş diye. Bunlar yüzünden kaliteli film/dizi izleyemiyoruz bile. Politik doğruculuk adına bir çok film/dizi çöp oldu.

GRİADAM

Efsane serilerin ismini kullanarak bk gibi dizi-film çekelim, içine siyahi travesti cüce koyalım, millet kaliteye laf ederse de ırkçı, homofobik zart zurt deriz, yapımı olmuş.

ManyakVAntepli

@GRİADAM House of dragon nasıl olmuş çıkmadan konuşmayalım demiştin ben izlemedim bunun kadar kötüyse hiç başlamayam.

GRİADAM

@ManyakVAntepli Hocam klasik got seviyesinde o hiçbir şey olmasa bile ejderha, atmosfer falan filan hatrına yine izlenir. Bunun kadar kötü olamaz bu iş lotr düşmanlarının lotora saygısızlık olsun diye özene bözene yaptıkları bir iş. Adamlar külliyatın içine sıçmak için ant içmişler.

ManyakVAntepli

@GRİADAM Onun daha iyi olduğuna daha çıkmadan emindim zaten Targeryanları zenci falan yapmamışlar.

queenofzimbabwe

@ManyakVAntepli House of Dragon buna kıyasla gayet iyi, GoT dengesinde olmuş izlenilebilirliği yüksek

Rains of Castamere

Arkadaşlar Tolkien kitaplarında karakterlerin ırsi ve ırksal özelliklerini mi betimliyor bilen varsa açıklayabilir mi ? Ya da benim kitaplarımın filmi yapılırsa karakterler hep bu ırktan mı olacak diyor anlamadım ben. Ülkede bu kadar ırkçı olacağını tahmin etmezdim

ManyakVAntepli

KDLDJELDJELDKELDMSLDMSDLKWDLKSODDKDLFKRŞFK

GRİADAM

@Rains of Castamere "Kötülük herhangi yeni bir şey yaratamaz. Sadece iyi güçlerin yarattığını bozar." -Tolkien

Gorki

Adam haklı beyler dağılın.

queenofzimbabwe

@Rains of Castamere, yok öyle betimlememiş biz uyduruyoruz çünkü neden olmasın

dizi izleyicisi

@Rains of Castamere, Silmarillion kitabını okumanı öneriririm. Orada tüm ırklar için betimlemeler bulunmakta. Bu ırk özelliklerinin hangi sebebe dayandığı da yazıyor. Bu sebepler yok sayıldığı için insanlar tepkili, ırkçılıkla alakası yok.

arnias

tartışmada herkes zenci elf olmasına sövüyor. karşıt kesimse ırkçı taklidi yaparak ırkçıları alaya alıyor. dizinin bunlardan çok daha büyük sorunlar var ama kimse onları konuşmuyor, yok zenci elf yok sakalsız cüce. izleyicinin zekası ile alay eden kısımları konuşmak yerine tüm odak ırksal sorunlar oluyor. bir kısmının derdini anlıyor, ama öyle bir yazıyorlar ki en ırkçı insandan bile daha ırkçıymışlar gibi gözüküyorlar. ama bu tartışmalar benim umrumda değil ve bunlara girmeden bir şeyler söylemek istiyorum. temelde tolkien'in yazdıklarıyla çelişiyor, ama bunun olacağı daha en başından belliydi. galadriel normalde bir büyücü olarak geçer. ama dizide büyü yapmayı bırak, akıllıca bir şey yaptığını bile görmedik. daha böyle kilit bir karakter özelliği değiştirilmişken kimsenin buna ses çıkarmaması anca böyle boktan bir diziyi ne kadar hak ettiğimizi gösteriyor. hadi böyle temel özellikleri değiştirdiler. akıllarında ki MÜKEMMEL Lotr evreni dizisi için böyle bir şey yapmak istediler. sadece lore'la uluşmaması değil, genel kabul gören tüm fizik kurallarını deliyor dizi. geçmişte yaşamış tüm bilim adamlarının kemikleri mezarında ters döndü yemin ediyor. ha, eğer dizi çıkmadan önce ''elf'ler balinaya dönüşüp kıtalar arası mesafeyi yüzebilecek kadar iyi yüzme biliyorlar'' ya da ''elf'ler aralarında telepatik bir bağa var, bu sayede numenor'dan ilk defa orta dünya kıyılarına çıkmış numenor askerleri bu sayede orkların saldırdığı köyün işkal altında olduğunu buldular'' gibi bir açıklama yaptılarsa bilemem. o zaman harbiden tartışmanın başlığında ki sözlere diyecek bir lafım yok. bazı insanlar bu diziyi lotr olmadığını var sayarak izlersek güzel dizi diyor. lan ben zaten buraya lotr evreninde geçen bir dizi yapıldı diye buradayım. o zaman diziyi 4'e bölsünler 4 farklı dizi yapsınlar. 1: balinaya dönüşen elf kızı maceraları. 2: bir elf'le bir cücenin homoerotik ilişkisi. 3: bücürler ve dev adam. 4: gurbette aşk. bu da dizinin en büyük sıkıntılarından biri. 4 koldan 4 farklı hikaye anlatmaya çalıştığı için her şey birbirinden kopik hissetiriyor. bir sahnede galadriel'le ork kafası koparırken bir diğer sahnede hobit'lerle komiklik yapıyorlar. dizinin daha çok sorunu var ama fazla uzatmayayım. gerçi kimsenin buraya kadar hiç bir satırı atlamadan okuduğunu da düşünümüyorum ama neyse. sadece içimi döküyorum.

Am i a joke to you

Ben okudum güzel yazmışsın sayende izlemekten vazgeçtim demek isterdim ama yinede izlemeyi düşünüyorum en azından ne olduğunu bilerek izleyeceğim

Asklepios

@Am i a joke to you, arnias'ın yazdığı her şey doğru izliyosan bile çok beklentiye girme. Hem git ders çalış lan böyle boş şeyler izleyeceğine, ben senin yerine izledim boşver sen.

Am i a joke to you

Ben zaten izlemiyorum ki sınavdan sonra izleriz

Sizde Katılın

Spoiler Ekle
Cevapla

13

10

15

27