Seyredilir mi?

yayla

Dizi eski tarihli olsa da bilim kurgu açısından çok farklı bir yapıya sahiptir. Görüntü kalitesi ve efektler biraz eski olabilir. Çözünürlük ve HDR gibi bazı kavramlarla bu tür dizileri ölçmemek gerekir. Özellikle "Blizzard" firmasının "Starcraft" oyununu oynayanları, oldukça şaşırtacak benzerlikler içerir. Uzaylı ırklar arası savaşlar, barışlar, ittifaklar ve cepheleşmeler, bireyler üzerinden anlatılmaktadır. Bir süre sonra üssün içinde yaşayan bir birey gibi hissedeceksiniz kendinizi. Dizinin her bölümü kendi içinde bağımsız bir konu işlemekle beraber, tüm bölümler aslında tek bir ana konu üzerine yoğunlaşır. Bu konunun işlenmesi ise biraz yavaştır. Bazı bölümler hareketli, bazı bölümler sakindir. Karakter analizi hep ön plandadır. Başlangıç kısımları biraz sıkıcı gelebilir. Ama sabır. İlerleyen bölümlerde bir çok sürpriz oluyor. Bizleri ters köşe yapan pek çok olay karşımıza çıkıyor. Dizi ayrıca kültürel etkileşimleri bir belgesel kalitesinde işliyor. Farklı gezegenlerdeki farklı bireyleri, tek bir çatı altında toplandığında karşımıza çıkacak çıkar çatışmaları çok ince bir şekilde işlenmiştir. Bir çok önemli bilim kurgu dizisi vardır. Bu da onların başını çeker. Dizisi dışında pek çok da filmleri vardır. Ama bu filmlerin altyazı sıkıntısı çoktur. Bir de dizinin spin-off'u dizisi "Crusade" vardır. Ama bu dizi kadar çok tutmamıştır. İyi seyirler dileriz.

FamilyGuy

Harika bir açıklama olmuş yayla, teşekkürler. Uzun yıllar önce izlediğim bir diziydi, yeniden izleyeceğim. Umarım diğer sezonlar ve filmler de eklenir.

yayla

İlginize ve güzel mesajınıza teşekkür ederiz. Bu dizinin kumaşının farklı olduğunu vurgulamak için yazdık. Pek çok bilim kurgu çok sığ bir şekilde işlenmeye başladı. Artık sanat eseri sayılabilecek bilim kurgu dizisi kalmadı. Bol bilgisayar efektli, milyon dolarlık bütçelerle hiçbir anlam ifade etmeyen bir sürü dizi var. Hepsi unutuluyor gidiyor. Pahalı oyuncular, lüks stütyolarla, iyi iş yapıldığı zannediliyor, ama nafile... En önemli olan, bilim kurgunun bizlere farklı hayal kurma yeteneği vermesidir. Kısaca söylemek gerekirse yeni fikirlere ilham olabilmesidir. Bu arada unutmamak gerekiyor. Orjinal seri 111 bölüm den oluşan 5 sezondur. Biraz uzun bir maraton.

Sizde Katılın

Spoiler Ekle
Cevapla